Elmélet

VEZETŐI HATÉKONYSÁG PROGRAM

A módszeresen alkalmazott tudatos személyes vezetés jelentősége napjaink szervezeteiben egyre nő. A program a vezetés tudományának, pszichológiájának gyakorlatban is jól alkalmazható eszközeivel ismerteti meg a résztvevőket.

Elmélet

- Vezetéspszichológiai alapelvek – A sikeres vezető személyisége. Hogyan építsek ki egy saját csapatot (kivel érdemes dolgozni, hogyan találom meg). A vezetői énkép – milyen látja magát a jó vezető és mi befolyásolja ezt a képet, hogyan tudunk rajta változtatni

- A leggyakoribb vezetési stílusok alkalmazása, főbb hibák és az elkerülési lehetőségek (a tekintélyelvű, az együttműködő, a delegáló, a „ráhagyó”, és a karizmatikus vezető)

- Vezetői időgazdálkodás – M a „jó” cél, hogyan találjuk meg, kommunikáljuk, tartsuk fenn. Kinek mi a feladata?

- Mit delegáljunk és mit ne? Hogyan döntsük el, hogy kivel érdemes a már meglévő munkatársaink közül együtt dolgozni? Az „életjelek” fontossága.

- „Érts, hogy értsenek, beszélj, hogy értsenek!” – A hatékony vezetői kommunikáció

- Az alkalmazotti lojalitás, elkötelezettség kialakításának módjai – A belső vevő a munkatárs – győztes-győztes szituációk

- A munkatársak felkészítése, képzése – Az új munkatársak hatékonysági láncolatának feltérképezése (van-e célja, tanítható-e, kitartó-e stb.) A munkatársak képzése – Halat adjunk vagy halászni tanítsunk? Honnan tudom, hogy mire van szüksége a munkatársnak? A képzési terv jelentősége. A személyes képzés (coaching)

- Vezetőképzés: Hogyan tanítsuk az előző pontokat vezetőinknek? Kiből lesz jó vezető? A vezetők fejlődéséhez alkalmas környezet kialakítása. Hogyan motiválhatom a „leült” vezetőket? Hogyan képezzük ki azokat, akik a jövő vezetőit képzik?

- A rendszerszemléletű gondolkodás. Szélesség – mélység stratégia (mikor hozzak új munkatársat, és mikor dolgozzak be a régiek „alá”). Hogyan felelhetünk meg a folyamatosan változó kihívásoknak? Káosz-megelőzés és -menedzsment

- Példamutatás (alapfeladatok elvégzése vagy bemutatása, vezetői életstílus, lojalitás, etika, következetesség stb.) Felépítés (hogyan és miért adjak hatalmat a munkatársaimnak). Miért és hogyan egyszerűsítsük le az életünket?

- Motivációs és „emberépítési” alapelvek (hogyan érjük el, hogy a munkatársaink fontosnak érezzék magukat és többet teljesítsenek)

- A munkatárskeresés lehetőségei. A munkatársjelöltek minősítése – hogyan döntsük el, hogy kivel érdemes leülni a toborzási beszélgetésre

- A toborzási beszélgetés (hogyan kérdezzük a jelöltet, hogyan derítsük ki a motivációját, terhelhetőségét stb.)

- A vezetői szerep és a személyiség ütközése – A döntéshozás és felelősség felvállalása. A siker és a kudarc egészséges „megélése”. Az integritás szerepe a vezetésben – vizet beszél és vizet iszik: következetesség, egységesség és összhang.

- A kiegyensúlyozott vezető – harmónia a munkában és a magánéletben

- A szeretett vezető. Fontos-e, hogy a munkatársak szeressék a vezetőt? Az elfogadottság, az alkalmasság és az értékesség kommunikálásának szükségessége és lehetőségei. A túl kevés és a túl sok szeretet. Mit tehetünk, ha a munkatársak nem fogadják el a vezetőt?

- A szolgáló vezető – ki szolgál kit és mivel?

- A vezetői kiszállási stratégiák. Hogyan tervezzünk meg és építsünk fel egy nagy és növekedésre képes, önjáró vállalkozást?